Terranatos dolichopterus

21. ledna 2009 v 16:43 | MK |  Články
Taphorn + Thomerson, 1978

I v akvaristice dochází velmi často k vlnám oblíbenosti jednotlivých akvarijních rybek.Má na to vliv jednak barevnost, zajímavý tvar těla, problematika odchovu potěru a nezbytné životní podmínky. Jednou velmi zajímavou rybkou , která splňuje všechny tyto podmínky je rybka
oslovená v nadpisu tohoto příspěvku. Jde o rybku- HALANČÍKA- anuálního, který má své
pevné požadavky na prostředí- měkkou vodu slabě kyselou, 20- 25 C teplou a v neposlední řadě nutnost dostá-vat živé krmení.Ve svém rodu Terranatos zastává osamocenou roli. Do tohoto rodu není přiřa-zena žádná další rybka. Barevností tato rybka neoplývá ale zato tvarem je velmi zajímavá neboť nepárové ploutve- řitní a hřbetní jsou značně prodlouženy a taktéž i horní a dolní paprsky ocasní ploutve. Sameček je hnědoolivový s tmavými skvrnami a tečkami po těle. Přes oko se táhne černý pásek. Ploutvičky jsou modrozelené. Samička šedoolivová bez jakékoliv další kresby.Ploutve bezbarvé a jen málo prodloužené. Jak je v úvodu naznačeno je to anuální rybka, která pro zachování kontinuity svého druhu potře- buje, aby nakladené jikry byly uskladněny ve vlhké rašelině po dobu alespoň 4-6měsíců . Velikostně se nevymyká z běžnévelikosti halančíků tj. 5cm u samečka a samička je až o 2cm menší.
Je nezbytné upozornit, že jde o rybku značně náročnou a tudíž je vhodná pro pokročilé akva-risty HALANČÍKÁŘE. Venezuela je ji domovinou, kde se vyskytuje v příležitostně zapla- vených tůních. Snahou jakoby " milovníků přírody" vznikají mutanti se značně protáhlými ploutvemi, se změnou barevnosti, které velmi záhy bez rozmnožení hynou.

Text: MK
Foto: Gagal
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.