Fundulopanchax walkeri - halančík walkerův

29. prosince 2008 v 8:22 | Jan Kaloč |  Články


Text: Jan Kaloč

Domovinou tohoto překrásného halančíka je Afrika a to okolí Ghany Cote d" Ivorine,Ghana.

Objeven byl v roce 1911
Vody v těchto oblastech bývají velmi měkké obohacené rostlinnými výluhy .Nachází se v tůních, potocích, pomalu tekoucích a částečně vysychajících vodách.
Je to velice pěkně zbarvený halančík, není, ale kýčovitý jako některé jiné druhy.Dá se velice jednoduše chovat a odchovat pokud má vše co potřebuje ke svému životu a proto ho lze doporučit i začátečníkům v tomto odvětví.
Není plachý a proto se dá velice snadno pozorovat při jeho přirozeném chování a hlavně v době tření.
Tento halančík se dožívá běžně 1,5 roku života , ale pokud je chován odděleně samci a samice může se dožít i 2,5 let.
Samec je velice pěkně zbarven boky jsou tohoto halančíka do modro fialové, břicho má světle šedohnědé, hřbet je nahnědlý, přes celé tělo je překrásná červeno hnědá kresba.
Červená hadovitá kresba je na hlavě velice výrazná a v okolí žaber.
Samice je jako u ostatních druhů neatraktivní nenápadně šedohnědá bez zvláštních znamení.
Potrava je nejlepší živá-patentky, koretry,nitěnky,perloočky vezmou i drosophyly a v krajním případě i sekanou žížalu či nastrouhané hovězí srdce.
Pokud nemáme zájem o jeho rozmnožení můžeme krmit i sušenými vločkami, tubifexem, Sakem 55 či Energy. Nejlepší je krmit mraženými patentkami, koretrami nebo cikopem.

Chováme je buď v druhové nádrži nebo ve společenské nádrži.
Ve společenské nádrží o obsahu alespoň 80 litrů s dobře zarostlou měchýřskou javskou, mikrosoriem, nebo kryptokorynami spolu s kořeny a dobrými úkryty pro bojující samečky a pronásledované samice. Ve společenské nádrži si musíme dát pozor na ostatní příslušníky fauny. Halančíci velice rádi okusují ploutve ostatním příslušníkům nádrže. Proto je lepší je chovat v druhových nádržích a vytvořit jím jejich přirozené prostředí. Tmavé dno s měchýřskou javskou a mikrosoriem rostoucím na kořenech. Základem je rašelinový výluh a pravidelná výměna vody. Vhodné je také přidávat sůl jako prevenci proti nemocem.


Teplota vody by se měla pohybovat okolo 23-25 stupňů. Většina halančíku vydrží bez újmy i 16 až 29 stupňů, ale jen po určitou dobu, nedokážou v ní trvale žít.
Tento druh halančííka zvaný walkerák je anuálni jeho jikry se vyvíjejí v rašelině či lignocelu po dobu 2 měsíců a to vše je závislé na vlhkosti rašeliny a teplotě po kterou se jikry vyvíjejí.
Třeme je v párech nebo v triu. Odlovené trio samec a dvě samice vložíme do menšího akvária ( pro začínající halančíkáře postačí sklenice od okurek o obsahu 5 litrů )na dno rozprostřeme propranou a vyvařenou rašelinu či lignocel(drcené kokosové skořápky) ovšem jejich výluh neobsahuje takové třísloviny jako rašelina, která slouží k léčebným účelům. Já po dlouhodobých zkušenostech rašelinu ani nějak zvlášť nepropírám a ani nepřevařuji. Jen ji namočím a po týdnu ji vymačkám a vložím do vytíračky.
Musí to být ovšem rašelina bez chemikálii pouze přírodní třeba značky AGRO, dá se koupit v zahrádkářských potřebách.
Vytíračku napustíme vodou, necháme rašelinu klesnout a odkalit. Vložíme trio a necháme po dobu dvou dnů třít, přitom jim prospívá ranní nebo pozdní sluneční svit.
Po dvou dnech halančíky odlovím pečlivě dokrmím a rašelinu uložím do novinového papíru nechám dva dny proschnout . Suché noviny jsou známkou zasušené rašeliny, ale ne vyschlé. Rašelinu uložíme do mikrotenového sáčku či jiné hermeticky uzavíratelné nádoby a uzavřeme.
Umístíme na suché tmavé místo při teplotě 21-25 stupňů celsia. Po dobu dvou měsíců.
Po uplynutí dané doby můžeme rašelinu zalít vodou a to nejlépe o teplotě15 stupňů. Během několika hodin by se měly klubat larvy. Můžeme je okamžitě krmit vířníkem či žábronožkou solnou. Potěr potřebuje pravidelně potravu a to třikrát denně. Suchou potravu neberou. Rostou velice rychle a již po 1-1,5 měsíci rozeznáváme samce od samic. Po dalším měsíci se bez problému tře.

Druhy: Fundulopanchax walkeri spurreli
Fundulopanchax walkeri Kutunze
Fundulopanchax walkeri orange form
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.