Simpsonichthys reticulatus RIO-XINGU

9. května 2008 v 13:27 | Gagal |  Simpsonichthys
samec
samice
jikra

JMÉNO:

Simpsonichthys reticulatus

POPULACE:

RIO XINGU (ALTAMIRA-XINGU ,ALTAMIRA)

VELIKOST:

3,5-4cm (samec) 2,5-3cm (samice)

PÚVOD:

Brazílie (Jižní Amerika)

VÝSKYT V PŘÍRODĚ:-------

OSTATNÍ POPULACE :

nejsou známy

VELIKOST JIKER:

0,9mm

POZNÁMKA:

Jedná se klidnou rybu. Není vhodná do společnosti jiných ryb (ostatní ryby ji ubijí ). Chov ve společnosti drobných krevetek v mini akva. je možný. Nevhodná pro začátečníky.

ČLÁNEK:

Patří mezi velmi atraktivní Jihoamerické vějířovky. Byla objevena v roce 2003 známými vědci Costa a Nielsen v Brazílii. Samci dorůstají velikosti 3,5-4 cm samičky zůstávají menší 2,5-3 cm. Voda pro chov by měla být přibližně těchto parametrů: pH 4.5-7.5, tvrdost 300 µS/cm, teplota 24-28 °C . Dvacetilitrová nádrž pro trio je dostačující. Osobně chovám skupinu asi 40 jedinců v nádrži 80l. V takovém množství teprve vynikne jejich krása. Samci si neustále imponují svými ploutvemi,ke zranění však nedochází. Nádrž je dobré vybavit slabým filtrem a úkryty pro ryby v podobě kořenů,kamenů. Jako rostliny se hodí microsorium,vessicularia. Tomuto druhu se nejlépe daří v druhových akváriích a halančíkář určitě nebude uvažovat o kombinaci ryb. Pokud by se přeci jen někdo rozhodl pro přidání jiného druhy ryb musí volit jen velmi klidné a drobné ryby. Velkou módou jsou nyní malé akvarijní krevetky. Ty pochopitelně rybám neublíží. Určitě si ale rády pochutnají na jejich jikrách.Ryby přijímají nejraději drobné živé krmivo. Osobně krmím nejčastěji artémií, sekanou nitěnkou a drobnými patentkami. Ryby nepohrdnou ani malými komářími larvami,cyklopem. Rybám můžeme nabídnout i grindal nebo roupice. V nouzi je možné použít i mraženou patentku. Se suchým krmivem však neuspějeme. Po kvalitním nakrmení se ryby velmi ochotně třou. První náznaky tření se projevují již ve velikosti 2,5.Ke tření používám vyšší misku kde je na dvě asi 5cm velká vrstva rašeliny (kokosu). Vyplatí se i použití "ptačí budky" Vývoj v jikrách je velmi nestejnoměrný.Některé jikry v substrátu již mají oční body jiné jsou naprosto čiré. Myslím si ,že právě u tohoto druhu je pro zdárný vývoj dobré zajistit kolísavé teploty (den/noc) Dá se říci že zalévat můžeme již po 4-5 měsících. Vhodnější je první zalití udělat až po půlroce .(Při teplotě 28 °C). Velmi chladnou vodou (12-15 °C). Použitou rašelinu je dobré ještě minimálně 3 až 5x zalít.
Potěr se líhne jako u všech anuálů téměř okamžitě u vějířovek je dobré ještě dva dny počkat než substrát znovu zasušíme. Odchov potěru je pak již rutinní záležitostí. Čerstvě vylíhlé reticulatky jsou již dostatečně velké aby mohly přijmout čerstvě vylíhlou artémii.
Gagal
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.