N. guentheri

6. května 2008 v 19:01 | Gagal |  Články
Tento druh halančíka pochází z východní Afriky a to z Tanzanie a Zanzibaru. Dorůstá velikosti okolo 6 cen timetrů. Je to typická anuální savanová rybka, krátkověká s obvykle velmi výrazným a atraktivním zbarvením. Chovatelé zanechali rozmnožování těchto barevně velice lišících se rybek pro jejich krátkou životnost, takže nyní je vidíme ke své škodě jen zřídka. Jejich barevnost, zvláště sytost barev, nám však bohatě vynahradí jejich krátky život, daný jím přírodou. V jejich přirozeném prostředí, totiž vždy vody poměrně brzy vysychají a období sucha je dosti dlouhé. Takže v krátkém období dešťů (tedy nedostatku vody) se musí rybky vylíhnout, vytřít a zajistit jikry proti vyschnutí. Vytírají se stejně jako ostatní druhy halančíků.
Morfologie:
Tvar těla je tipu Cypridonon. Základní zbarvení tohoto halančíka je zelenomodré, na břišní partii přechází do žlutá, na těle jsou tmavě červené skvrnky šupiny jsou červeně lemovány. Ocasní ploutev je sytě tmavě červená s hnědočerveným okrajem, někdy až černým světle modrým lemováním.
Hřbetní ploutev má na hnědavě červeném základě řadu červených teček, nebo čárek. Zvláště sytá a krásně červená je barva ocasní ploutví.
Samička je mnohem méně zbarvená než sameček jako u všech halančíků hnědo šedá. Stejně jako ostatní druhy halančíků i Nothobranchius guentheri má různé barevné formy a odchylky. Jejichž krásu lze jen těží popsa
Chov a odchov:
Nároky na chov a odchov je Nothobranchius guentheri řazen mezi druhy vhodné pro začátečníky, přesto se v avárijích běžných akvaristu téměř nevyskytuje.
Tento dru chováme při teplotě 20- 25stupnů celsia, ve vodě4-6 dGH a pH v rozmezí 6-6,5.
V normálně běžně zařízeném akváriu s pískem a rostlinami, sice tento halančík velmi krásně vynikne, ale s jeho krátkověkosti si dlouho radost neužijeme.
Tyto rybky bývají velmi často napadaný Piscinoodinium.
Proto je lépe chovat rybky nad rašelinou a přidávat do vody kuchyňskou sůl, která tomuto napadení částečně zabráni.
Rybky třeme v nezařízené elementce o obsahu 4-20 litrů a tak že na dno dáme 3-7 cen ty metrů vláknité rašeliny, kterou můžeme zakoupit v zahradnictví, ale nesmí obsahovat hnojiva ani vápenec. Tuto rašelinu zalajeme měkkou vodou o teplotě 21 -23 stupňů celsia a necháme , až se zkalená rašelina usadí cca 10 hodin.
Do takto připravené nádrže můžeme nasadit ke tření jedno trio. To je jeden samec a dvě samičky, které jsou zaplněné jikrami. A necháme třít po dobu 3-7 dnů. Obden přikrmujeme živou potravou. Z týdenního tření tria můžeme získat až 90 jiker. Pokud používáme větší nádrže o obsahu 25-50 litrů můžeme třít současně celé skupiny o počtu až 20 jedinců z čehož by měly převažovat opět samičky. Já preferuji samostatné tření tria, protože samci se věnuji samičkám a nevyhledávají putky mezi sebou, jako při tření hromadném.
Na místo rašeliny můžeme se stejným úspěchem použít jako výtěrový materiál vlákna s kokosových ořechů (Lignocel).
Po uplynutí doby tření rybky odlovíme, rašelinu scedíme přes sítko či monofil a vymačkáme.Takto částečně rašelinu zbavenou vody ještě rozložíme na trojité noviny a zabalíme na 24-48 hodin při teplotě 23 stupňů celsia. Lehce zvlhlý substrát, rozmělníme a uložíme do igelitových sáčku, který po nafouknutí vzduchem uzavřeme gumičkou a uložíme na tmavé místo při teplotě 24 -26 stupňů celsia k dalšímu vývoji a to na 2- 3 měsíce.
Rybky můžeme chovat neustále nad rašelinovým dnem. Po 2- 3 týdnech rybky odlovíme do jiné nádrže a rašelinu scedíme.
Po uplynutí doby sucha zaléváme substrát měkkou vodou o teplotě 15 -18 stupňů celsia do výše 3- 5 centimetrů. To proto, aby na plůdek nepůsobil tlak vody.
Potěr se líhne během prvních několika hodin a již za pár hodin je schopen přijímat první potravu. Jako první potravu používáme nálevníky (trepka obecná) či drobnou žábronožku solnou (kalifornská žábronožka).
Potěr se zdržuje převážně u dna velmi rychle roste. Pravidelně vyměňujeme vodu. Po třech týdnech krmíme mikrami či sekanými nitěnkami.Pohlaví můžeme rozeznávat ve stáři 4 týdnu. Pohlavně dospělí jsou ve 14 týdnech života. Při dobrém krmení a to zejména živou potravou se tento druh dožívá okolo 1 roku života. Pokud chováme pohlaví odděleně délka života se prodlouží asi o 3 -5 měsíců. Vše závisí samozřejmě na životních podmínkách a stravě.
Populace rodu Nothobranchius guentheri: modrá forma- blue form
zlatá forma- gold form
červená forma- red form
N.guentheri RED
N.guentheri BLUE
foto: Gagal
text :Jan Kaloč
Literatura: J. Vítek, J. Kadlec, Halančíci biologie chov a přehled druhů
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.