Fundulopanchax gardneri

6. května 2008 v 19:40 | Jan Kaloč |  Články
Fundulopanchax gardneri Makurdi
Halančík krásnoocasý zvaný též Halančík Gardnerův. Tento halančík pochází z Nigerie a Západního Kamerunu, kde obývá savanový a pralesní biotop. Tento halančík patří do skupiny C, což znamená, že je semianuální. Jikry semianuálních halančíků mohou prodělat vývoj ve vodě či na suchu. Domovinou těchto rybek v Nigerii a Západní části Kamerunu jsou lokality, tůně a potoky během období sucha vysychají někdy z části, jindy úplně. Je chován v řadě poddruhů a barevně velmi odlišných populacích. Fundulopanchax gardneri gardneri - je to základní forma, jejich chov je nejjednodušší a velmi produktivní. Fundulopanchax gardneri nigerianus - tento druh se vyskytuje v řadě populací, z nichž některé jsou zajímavé svou pestrostí, někdy až kýčovité. Fundulopanchax gardneri - má typický doutníkový tvar těla, dorůstají okolo 5 - 6centimetrú. Zbarvení samic na rozdíl od samečků je nenápadné šedohnědé, ploutve mají slabý hnědavý nádech. Tělo i ploutve jsou nepravidelně posety nevýraznými červenými tečkami.
Vybarvení samečků, jak je již výše uvedeno, není konstantní, je velice variabilní. U formy s jasně žlutým lemováním hřbetní, ocasní a řitní ploutve, je tělo na bocích žlutohnědé, ve hřbetní části hnědé. Boky mají modrozelený nádech. Břišní partie jsou velmi světlé. U obou forem jsou ve střední části hřbetní, řitní a podél okrajů řitní ploutve červené pásky. Tělo je jakoby pokropeno výraznými červenými tečkami.
Chov:
Chov halančíka je poměrně snadný. Rybky můžeme chovat v nádrži o obsahu 10 litrů. Lze je ovšem chovat i ve společenské nádrži spolu s ostatními mírumilovnými rybkami, či jinými druhy halančíků. Já je osobně chovám ve společném akváriu o obsahu 300 litrů, a to spolu s Pterophyllum scalare, Trichogaster trichpterus, Trichogaster leeri, Aplocheilus lineatus, a to pouze samce, samice mám zvlášť. Fundulopanchaxu tam mám 15 samců, každý má své teritorium a k nějak zvlášť velkým potyčkám a šarvátkám nedochází.Toto akvárium je ovšem bohatě osázeno Echinodory a kořeny, sloužící k úkrytům. Dobře se cítí v přítmí, vytvořeném houštinami rostlin. Hladinu je dobré pokrýt plovoucími rostlinami. Kvalita vody by měla být 3, maximálně 5 dGH s Ph okolo 6-6,5. Na teplotu je tento druh poměrně nenáročný, spíše se doporučují teploty nižší než vyšší, a to v rozmezí okolo 22 - 24 stupňů celsia. Při nižší teplotě jsou rybky více vybledlé, při vyšší teplotě jsou barevnější, ale zkracuje se jim život. Rybky přijímají pouze masitou potravu. Přirozeným krmivem jsou larvy vodního hmyzu a veškerý hmyz spadlý do vody. Sežerou však s chutí i nitěnky, strouhané hovězí srdce, buchanky, perloočky, drosofily a také nepohrdnou umělou stravou jako je Sak 55 č 1. nebo Tetra minem.
Toto krmivo ovšem přidávám jen k přikrmení. Pokud chcete tohoto halančíka rozmnožit, tímto "chudým" krmivem se nám to jistě nepodaří. Odchov F. gardneri je jedním z nejsnadnějších, pokud se týká rodu tohoto druhu. Dospělé ryby se velice ochotně třou. S úmyslem odchovat potěr používám k vytíraní velkých sklenic od okurek a jiných kompotů o obsahu 4 litrů. Do těchto sklenic vložím rašelinu a zaleji vodou.
Teplotu udržuji na 22 - 25 stupních celsia a s pH 5 - 6,5, voda by měla být měkčí 3 - 5 dGH. Do takto zařízené vytírací sklenice dám 2 samice a 1 samce a ponechám je tam po dobu 3 - 7 dnů a obden přikrmím komářími larvami, či koretrou. Jedna samice naklade průměrně za den 20 jiker, takže v průměru je to za 7 dní až 280 jiker. K tomuto je třeba vybrat kvalitní samce.
Někteří samci jsou totiž schopni oplodnit pouze 5 % jiker kladených samičkou. Na druhou stranu jsou samci, kteří oplodí až 90 % těchto jiker. Proto je důležité samce řádně vybírat a používat do chovu jen kvalitní jedince. Dobrá oplozená jikra má již za pár hodin po oplození zřetelný čirý střed a je tuhá. Jikra neoplodněná je na pohled matná, později zbělá a je měkká. Nejaktivnější tření probíhá při východu slunce, kdy osvítí ryby paprsky slunce.
Po úspěšném vytření odlovím ryby a rašelinu scedím přes tenké sítko. Rašelinu nechám odkapat a uložím do novinového papíru na 24 - 48 hodin. Pak rašelinu přendám do plastikových dóz či mikrotenových sáčků a hermeticky uzavřu. Uchovávám při teplotě 25 stupňů celsia tři týdny, při teplotě 22 stupňů celsia čtyři či pět týdnů. Po uvedené době zkontroluji, zda jsou již embrya vyvinutá, a to tak, že se u jiker objeví černé body, oči rybího plůdku. Po této kontrole zalévám rašelinu v miskách s vodou o teplotě 15 - 18 stupňů celsia do výšky vodního sloupce cca 3 - 5 centimetrů. Plůdek se začíná líhnout někdy již během 20 minut, někteří opozdilci se líhnou až za 48 hodin. Právě vylíhly plůdek měří přibližně asi 4 milimetry a ihned se shání po potravě. První krmeni může být jakýkoliv nálevník(trepka obecná) či žábronožka solná (kalifornská). Umělým krmivem je však odchovat nelze.!!!
Mláďata jsou vitální, stále při chuti, takže při dobrém krmení a to alespoň dvakrát denně, dorůstají po čtrnácti dnech již 12 milimetrů. V této velikosti krmíme většinou mikrami či sekanými nitěnkami. Při krmení kvalitní živou potravou jsou rybky ve stáři deseti týdnu pohlavně dospělé a začínají se třít. Úplné velikosti dosahuji ve stáří čtyř měsíců. V průměru se tento halančík dožívá stáří tří let. Fundulopanchax gardneri je svým pestrým zbarvením a ne vysokými nároky na chov i odchov vhodný zejména pro začátečníky.
Hodí se do okrasných společenských akvárií, kde svou pestrostí svých barev překoná ostatní akvarijní rybky. Bohužel se s nimi setkáváme jen sporadicky v obchodech s akvarijními rybkami, protože obchodníci je neradi vykupuji. Důvodem jsou většinou neznalost těchto rybek, někdy jejich rvavost, nároky na osvětlení či chemismus vody a výživu.I přes tyto překážky se dají sehnat a to u ČHS, nebo jiných chovatelů halančíkovitých ryb.
Druhy: Funulopanchax gardneri Akure
Fundulopanchax gardneri Makurdi
Fundulopanchax gardneri gardneri
Fundulopanchax gardneri Gold
Fundulopanchax gardneri Gold "rudicky"
Fundulopanchax gardneri JOS Platenau
Fundulopanchax gardneri lacustris
Fundulopanchax gardneri mamfensis
Fundulopanchax gardneri MISAE-albino
Fundulopanchax gardneri N"CHENBA
Fundulopanchax gardneri nigerianus
Fundulopanchax gardneri nigerianus P-82
Fundulopanchax gardneri nigerianus RAY x F. mirabilis MBIO
Fundulopanchax gardneri NSUKKA
Fundulopanchax gardneri xanthoric form
Autor článku: Jan Kaloč
foto.Gagal
Použitá literatura: Jiří Vítek, Jaroslav Kadlec halančíci biologie, chov a přehled druhů.
Akvárium a terárium: Ročník-XXII
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.