Chov - odchov

5. května 2008 v 18:39 | Gagal |  Chov-odchov
Zajímám se převážně o rod Aphyosemion, Nothobranchius a Simpsonichthys. Proto bych Vás chtěl seznámit, za jakých podmínek tyto ryby chovám. Jde pouze o mou osobní zkušenost, která se může od literatury mírně lišit. Platí pouze pro níže uvedené druhy, jež tímto způsobem už více než šest let úspěšně rozmnožuji. U jiných druhů ryb těchto dvou rodů však mohou platit zcela jiné podmínky pro chov i odchov.
Patří mezi africké neanuální halančíky. Chov některých druhů je velmi jednoduchý, splníme-li alespoň základní podmínky. Mezi druhy, které chovám, patří: A.australe var. hjerreseni, A.aurtrale (hnědá forma), A. striatum, A.gabunense, Fundulopanchax amieti, F. gardneri Misaje albino.
Všechny tyto druhy chovám v nádržích o objemu 20- 30 litrů. Záleží na velikosti skupiny. Teplota vody je v zimních měsících 22°C, krátkodobě 20°C. V letních měsících se pohybuje až k 26°C. Nádrže nevytápím. Vodu používám vodovodní, která má hodnotu 5-6°N a ph 6.8, slabě osolenou (1 polévková lžíce na 30 litrů). Kondicionování rašelinou téměř nepoužívám, nádrže jsou vybaveny pouze slabým molitanovým filtrem a několika kameny či kořeny pro úkryt samiček. Na hladině je plovoucí mop z chemlonových vláken, ze kterého pravidelně odebírám jikry. Výměnu vody provádím přibližně jedenkrát za týden, a to 10 až 90 %. Vodu používám přímo z kohoutku, ryby jsou již zvyklé a nepozoruji, že by se u nich projevoval jakýkoli stres. Naopak ihned po výměně zaujímají místo pod mopy a ochotně se třou
ODCHOV
U rodu Aphyosemion se mi pro nakladení jiker nejvíce osvědčil mop. Vývoj jiker v rostlinách je sice přirozenější a efektivnější, mop však snese hrubší zacházení. Proto rostliny používám pouze u problémových druhů.
Aby mop, který vyrábím z chemlonu, plaval na hladině, připevňuji k němu prázdný obal od filmu. Je lepší než polystyren nebo korek, neboť ty časem nasáknou, tvoří se na nich řasy a nežádoucí mikroorganismy, jež mohou způsobovat zaplísnění jiker. Obal od filmu lze snadno dezinfikovat mýdlem, mop varem. Jikry z mopu pravidelně odebírám do mističek s malým sloupcem vody a slabým roztokem acriflavínu a uchovávám je v temnu. Po osmi až čtrnácti dnech (opět záleží na teplotě) se vylíhne plůdek, který odchovávám stejně jako u rodu Nothobranchius
Patří rovněž mezi africké halančíky, ovšem anuální. Pro chov používám nádrže 20-30 litrů, záleží na velikosti skupiny, ta se pohybuje od základního tria až po skupinu 5 samců a 10 samic. Parametry vody jsou naprosto stejné jako u aphyosemionů. Rozdíl je pouze ve tření - mop je zde nahrazen miskou s lignocelem (drcené skořápky kokosových ořechů). Rašelinu používám pouze výjimečně. Zde bych chtěl upozornit na skutečnost, že lignocel, jak jsem již uvedl, je pouze drcená skořápka kokosového ořechu, která je velice podobná rašelině. Výborně drží vlhkost nezbytnou pro zdárný vývoj jiker, ale neobsahuje žádné huminové kyseliny jako vláknitá rašelina. Proto halančíky neochraňuje před obrněnkou, asi jedním z nejčastějších parazitů nothobranchiů. Vodu tedy důkladně solím - přibližně dvě polévkové lžíce na 30 litrů. Sůl používám kuchyňskou s jódem (tu nejlevnější). V případě, že mám podezření na obrněnku, přidám ještě více soli a FMC (2-3 kapky na 30 litrů). Důležitá je výměna vody, jednou týdně 10-90 % vody. Ryby se po takové výměně ihned třou.
ODCHOV
Nejprve částečně vysuším lignocel i s jikrami (musí zůstat mírně vlhký) a uložím jej do krabiček. Po jednom až třech měsících mohu lignocel opět zalít a začít odchovávat potěr. Tato inkubační doba je závislá na teplotě i ročním období a může se u každého chovatele výrazně lišit. Např. N. guentheri se u mne líhne při pokojové teplotě 22-24 °C přibližně za jeden měsíc, není ale výjimkou, že doba vývoje bývá i tři měsíce. Naopak u druhu N. korthausae se uvádí při stejné teplotě doba inkubace jeden měsíc, u mne trvá dva měsíce. Proto se raději řídím samotných vývojem jikry a zalévám teprve, když vidím zcela vyvinuté oko (je zlaté a dobře viditelné) - viz foto. Jelikož jikry po nakladení neprocházejí stejným vývojem, zpravidla inkubační dobu prodlužuji, často také z důvodu nedostatku volných nádrží.
Krmení potěru je jednoduché, v prvních hodinách podávám trepku, vířníky. Asi za jeden, dva dny přecházím na krmení artemií. Krmím podle svého volného času, jsem-li doma i co tři hodiny. Nejméně však čtyřikrát denně. Záleží rovněž na potěru, jak rychle potravu zkonzumuje (mají prázdná bříška). Dále používám nasekanou nitěnku, mraženou patentku nebo živý cyklop. Při správném krmení potěr rychle roste a za jeden až čtyři měsíce můžeme ryby již třít
Oplodněná jikra.
Neoplodněná ( zaplísněná ) jikra.
Vývoj v jikře.
Pokročilý vývoj.
Vývoj v jikře značně pokročil, funguje již krevní oběh, ale oko stále není vyvinuté.
Vývoj embrya je u konce, oko je již zcela vyvinuté a můžeme zalévat.
Detail oka v jikře.
Právě vylíhlý plůdek.(Protopterygiolarva)
Plůdek několik hodin starý, nakrmený artemií.
Potěr několik dní starý. (Pterygiolarva).
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Miloš Karásek Miloš Karásek | E-mail | Web | 21. července 2010 v 17:21 | Reagovat

Krásné stránky, až budu mít trochu víc času, chtěl bych se také pro zábavu věnovat chovu halančíků

2 Robo Robo | 4. června 2012 v 14:51 | Reagovat

Profesionalne napisana stranka - opis pre kazdeho, kto sa chce venovat uvedenym druhom

3 Petr Šulc Petr Šulc | E-mail | 19. srpna 2014 v 22:38 | Reagovat

Skvělé. Moc mne potěšilo, když jsem tuto stránku objevil. Kdysi jsem se halančíkům, zejména r.ASphyosemion věnoval. Tehdy ovšem nebylo jednoduché je získat, jezdil jsem do NDR. Pak jsem dlouhá léta pracoval v zahraničí (hlavně v Thajsku, můžete se na Facebooku v otevřené skupině akvaristika nebo v mých albech podívat na fotky z prodeje rybek na víkendových trzích v Bangkoku). Teď jsem se v vrátil a zase bych nějaké funduly rád měl. Prosím o odpověď na doraz: mohu chovat od jednoho druhu více rybek pohromadě? Kdysi jsem kvůli kontrole vytírání míval v malých nádržkách jednotlivé ryby zvlášť.

4 davidkilli davidkilli | 10. února 2015 v 20:15 | Reagovat

Můžete chovné skupiny mívám běžně.

5 mallet mallet | E-mail | 22. března 2016 v 10:58 | Reagovat

Bonjour Mr superbe site je voudrais savoir si vous faite des envois d'oeufs via la france merci. cordialement Mr mallet

6 buy_cialis buy_cialis | E-mail | Web | 3. května 2016 v 20:24 | Reagovat

Hello!

7 SergiooA SergiooA | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:13 | Reagovat

I found this page on 17th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.