Aplocheilus lineatus ( Štikovec páskovaný )

11. května 2008 v 20:31 | Jan Kaloč |  Články
Tato rybka pochází z Asie, je rozšířena zejména v oblastech přední Indie a Srí Lanky. Je to akvaristy velice oblíbený druh, ale pomalu se vytrácí z pěstíren a akvárií většiny halančíkářů.
Morfologie:
Velikost až 12cm, štikovitě protáhlé tělo se u tlamky rozšiřuje. Sameček je bohatěji vybarven než samička.Tato štička je zlatavé barvy, tato barva nejvíce vynikne v prosluněných nádržích. Je to teplomilný druh. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 23-28 stupni celsia. Na čele má oválnou žlutě zářící skvrnu, která je činí nápadnými pro predátory.
Ekologie:
Obývají pomalu tekoucí vody, prosluněné potoky, ale také zavlažovací kanály.
Žijí těsně pod hladinou.V přírodě se živí převážně náletovým hmyzem a larvami pakomárů.
Typ rozmnožováni:
Tento druh je neanuální. Pohlavně dospívá po půl roce. Tyto ryby třeme převážně do mopu zavěšeného u hladiny, můžeme jej také třít do jemných rostlin či Jávského mechu (Vesicularia dudána).
Chov:
Nádrže volíme spíše větší, druhová, či společenská akvária.
Já tyto rybky chovám ve společenském akváriu o obsahu 300 litrů s jinými druhy halančíků - Fundulopanchax gardnery, Fundulopanchax sjoestedti, Epiplatys dageti, Nothobranchius guentheri,Aphyosemion australe. Je to akvárium opravdu jen společenské, bohatě osázeno rostlinami, rody Echinodorus, ryby dávám vytřít do vytíracích nádrží.Tyto štičky můžeme ovšem nechat vytřít i v tomto akváriu, pokud zavěsíme na hladinu třecí mop.Tento mop po 3-7 dech vyndáme. Jikry vybereme a uložíme do vody do Petriho misek nebo uložíme na vlhkou rašelinu, či na agar, popřípadě mop pouze přeneseme do jiné nádrže, kde se jikry v klidu vyvíjejí.
Já vytírám lineatky ve vytíracích nádržích do mopu,ve.kterých ještě zvednu teplotu na 28 stupňů, se středně tvrdou vodou.
Štičky tak mají klid k vlastnímu tření.Třu je většinou v triu či dvou triích po dobu 3 - 7 dnů. Po této době mop vytáhnu a přenesu jej do nádrže, ve které se jikry v mopu vyvíjejí podobu 10 -15 dnů. Když se potěr vykulí, odlovím jej do nádržky o obsahu 4 litry s filtrací, kde se vyvíjí spolu s ostatními lineatkami stejné velikosti.
Odchov:
Při jejich odchovu nejsou žádné zvláštní nároky.
Potěr odkrmujeme trepkou (Paramecium) v čisté kultuře, či žábronožkou solnou (Artemia). Později Mikrami (háďátko octové-Anguilluala aceti).
Od velikosti 1 cm krmím mraženou buchankou (Cyclops), sekanými nitěnkami (Tubifex) a v pozdějším věku patentkami (CHinoromus), ale hlavně octomilkou (Drosophila melanogaster) vždy v nelétavé formě. Potěr jsem odchoval také při podávání sušeného granulovaného krmiva Sak 55 o velikosti dvoj 00 a potom Sak 55 o velikosti 1, vše třídy energy.
Pokud jsou tyto štičky krmeny kvalitní živou popřípadě mraženou potravou, velice brzy se zaplňují jikrami a jsou ochotné se ihned třít. Při podávaní kvalitní stravy jsou živé a velice krásně zbarvené a hlavně zdravé.
Je velice překrásný pohled a pocit pozorovat tyto rybky, jak rostou a vyvíjejí se v dospělé jedince, kteří vládnou vodní hladině.
Aplochelius lineatus byl za času našich dědů a otců často součástí celkového zarybnění akvária, zkusme tuto překrásnou rybku opět vrátit do našich nádrží.
Jsou to vynikající ryby pro začátečníky.
V akváriích se vyskytují populace Gold, Red a přírodní forma.
Autor článku: Jan Kaloč
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.